Počet výsledků: 25

Otevřít filtraci

Tuková tkáň se nachází po celém těle: vyskytuje se pod kůží (podkožní tuk), kolem vnitřních orgánů (viscerální tuk), mezi kosterními svaly, v kostní dřeni i v prsech. U mužů se tuk ukládá spíše viscerální tuk, což může vést k obezitě v oblasti středu břicha. Naopak u žen se ukládá spíše podkožní tuk, a to v oblasti hýždí a stehen. Tyto rozdíly jsou způsobeny pohlavními hormony (viz také mužské pohlavní hormony, ženské pohlavní hormony). „Klasické“ funkce podkožního tuku jsou známy již dlouho. Je například dobře známo, že adipocyty (neboli tukové buňky) hrají zásadní roli při ukládání a uvolňování energie v lidském těle. Kromě adipocytů však tuková tkáň obsahuje i některé další buňky, které v reakci na signály z některých orgánů mohou produkovat některé hormony či enzymy. Prostřednictvím působení těchto látek hraje tuková tkáň důležitou roli nejen v regulaci hladiny glukózy či cholesterolu, ale také v metabolismu pohlavních hormonů. Mezi hormony, které se uvolňují z tukové tkáně, patří například adiponektin, angiotenzin či leptin. Kromě toho se z tukové tkáně uvolňuje i aromatáza – tedy enzym, který hraje významnou roli při biosyntéze estrogenů. Viz také tuky (lipidy), tkáň, podkožní tuk, viscerální tuk.

Tuková dřeň je jiný název pro žlutou kostní dřeň. Viz také tuky (lipidy).

Hematopoetická tkáň je jiný název pro krvetvornou tkáň. Viz také tkáň.

Vazivová tkáň je jiný název pro vazivo. Viz také tkáň.

Resorpce kostní tkáně je odborný název pro vstřebávání kostí. Viz také resorpce, kostní tkáň.

Depozice kostní tkáně je odborný název pro tvorbu kostí. Viz také depozice, kostní tkáň.

Buňky pojivové tkáně společně s extracelulární matrix (mezibuněčnou hmotou) tvoří pojivovou tkáň. Buňky pojivové tkáně přitom hrají klíčovou roli v tvorbě extracelulární matrix. Protože však existují různé typy pojivové tkáně, jsou jejich buňky silně specializovány. Rozlišujeme tak: vazivové buňky, chondrocyty, kostní buňky, krevní buňky. Viz také buňka, pojivová tkáň.

Měkkými tkáněmi se rozumí svalová tkáň, tuková tkáň, vazivo, krevní cévy a některé další tkáně v lidském těle. Viz také tkáň.

Erektilní tkáň je tkáň s velkými meziprostory, které se při sexuálním vzrušení mohou naplnit krví. Erektilní tkáň se vyskytuje v topořivých tělesech (u mužů v těle penisu, u žen v klitorisu) a v houbovitém tělese penisu. Viz také tkáň.

Krvetvorná tkáň neboli hematopoetická tkáň je tkáň, v níž v procesu hematopoézy vznikají krevní buňky. Před narozením je krvetvornou tkání kostní dřeň, lymfatické uzliny, žloutkový vak, játra, slezina a brzlík, zatímco po narození probíhá krvetvorba pouze v kostní dřeni. Viz také tkáň.

Zobrazeno 1 až 10 z 25

Počet výsledků